“В пам’яті народній”
Кам’янець-Подільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 15 Хмельницької області
Музей засновано 26 березня 2004 року до 60-річчя вигнання з м. Кам’янця-Подільського нацистських загарбників з ініціативи дирекції школи, педагогічного та учнівського колективів. Створений та функціонує на громадських засадах.
Мета діяльності музею полягає в залученні учнів до пошуку, вивчення та збереження історико-культурної спадщини свого народу, у формуванні освіченої творчої особистості, у вихованні свідомих громадян Української держави. Головним завданням в роботі музею є: сприяти удосконаленню навчально-виховного процесу; допомога педагогічному колективу у впровадженні нових нетрадиційних форм роботи з учнями; вивчення, охорона пам’яток icтopii війни; проведення освітньо-виховної роботи серед учнівської молоді та інших верств населення. Музей проводить таку роботу: організовує дослідницьку діяльність, пошук нових матеріалів про учасників вигнання фашистів з території нашого краю, наших земляків-ветеранів ІІ світової війни; систематично поповнює фонд музею, створює i поповнює стаціонарні експозиціїi виставки; проводить освітньо-виховну роботу серед учнівської молоді й населення; екскурсії, виховні години, масові заходи, виставки, зустрічі з ветеранами ІІ світової війни; надає можливість використання матеріалів музею в навчально-виховному процесі.
Музей у своїй діяльності керується Законом України «Про музеї та музейну справу», нормативними документами Міністерства освіти України, Положенням про музей при закладі освіти. Статут музею прийнято педагогічною радою школи 30 серпня 2004 року. Взаємодіє з усіма зацікавленими закладами і установами, громадянами.
Робота музею організовується на основі самоврядування, вищим керівним органом, яким є рада музею.
Створено відділи музею: відділ організацій і проведення екскурсій; відділ переписки, оформлення документів та матеріалів; відділ збору нових матеріалів та організаціях заходів. До роботи у відділах залучено учнів, які складають актив музею. Рада музею: обговорює та затверджує плани роботи; заслуховує звіти про діяльність відділів, організовує підготовку екскурсоводів, лекторів, навчання активу, встановлює зв’язки між іншими об’єднаннями, ветеранами війни; організовує виховні заходи; веде документацію музею; вирішує інші питання, пов’язані з діяльністю музею. При музеї створена постійно діюча лекторська група.
Фонди музею складають: стенди, експонати, альбоми, документи, папки з матеріалами. Характеристика експозиційних розділів: 1) План Барбароса; 2) Подоляни в перших боях за Батьківщину, 3) Новий порядок — це фашизм; 4) Поділля не скорилось; 5) Корінний перелом в ході війни; 6) Визволення столиці України – міста Київ; 7) Ми повернулись, Україно; 8) Проскурівсько-Чернівецька операція; 9) В боях за Кам’янець-Подіьльський; 10) Слава героям Кам’янецьких боїв; 11) Micто вистояло; 12) Останні залпи; 13) В пам’яті народній; 14) Символи ратної доблесті (бойові нагороди). Окремою експозицією оформлено переписку з визволителями міста Кам’янця-Подільського від фашистських загарбників.
Рада музею організовує проведення екскурсій, лекцій та бесід по класах, виховних годин, зустрічей з ветеранами ІІ світової війни, масових заходів, виставок, конкурсів, підтримує зв’язок з активами класів i класними керівниками в рамках шкільної акції «Зберемо i збережемо реліквії ветеранів». В музеї зібрано бібліотечку – книги на військово-історичну тематику.
По матеріалах музею розроблено тематичні екскурсії: «Символи ратної доблесті», «Гордість i слава Поділля», «Фотодокументи ти спогади засвідчують», «Підпільний та партизанський рух на території нашого краю в роки війни», а також підготовлено сценарії виховних заходів: «Ми – громадяни своєї Вітчизни, гідні пам’яті героїв», «Україна вільна», «Подвиг над Смотрич-рікою».
З дня відкриття музею рада музею, його актив, учні школи під керівництвом вчителів постійно проводять пошуково-дослідницьку роботу з увінчання бойових подвигів захисників Батьківщини та вшанування трудівників тилу в роки боротьби з фашизмом.
Учні школи під керівництвом вчителів, використовуючи матеріали музею, беруть участь у міських заходах.
Рада музею, його актив, учні школи під керівництвом вчителів продовжують пошуково-дослідницьку роботу, проведення заходів з метою виховання підростаючого покоління на прикладах подвигів старших поколінь в ім’я миру.